Unfortunately that time is here…
It’s time for kids to go back to school.
Sad, I know.
Thankfully there are a few things that can cheer you up – a monthly subscription box!
Below, you’ll discover some of the most affordable and cheap subscription boxes for students going back to school.
Back to School Subscription Boxes for Students
Here are some of the best, cheap subscription boxes that are perfect for students going back to school. You can even choose to subscribe for the whole year or just a one-time deal.
Plus, some even offer some of these monthly boxes offer killer coupons.
1. Bakerly – insanely good on-the-go French pastries and snacks
How much it costs: Starts at $3.99 an item.
What’s inside: When you join Bakerly, you have the option to receive insanely delicious, authentic, French crepes, brioche, and other tasty pastries delivered straight to your door on a monthly basis through their Bake and Send program. Best of all, a majority of their products are on-the-go ready such as their delicious croissants, crepes, and pancakes (yes pancakes – so good, and low calorie by the way!). Plus, if you ever wanted a more premium bread for your sandwiches, they got you covered.
Buy Now: Use the code UT25 to get25% off HERE.
2. Purple Carrot – plant based lunches
How much it costs: $12 per plate or $72 a week.
What’s inside: When you join Purple Carrot, you’ll receive plant-based, high-protein, vegan recipes along with pre-measured ingredients delivered straight to your door every week. This is especially good for college kids with their own apartments or even students who are learning from home.
Buy Now: Use the code carrot30 to get $30 off HERE.
3. Say It with a Sock – Make sure your sock game is on point
How much it costs: $12.99 a month
What’s inside: Every month, you’ll get a package of fun, stylish, and bold brand name socks from popular sock companies like Stance and Happy Socks.
Buy Now: Save $2 with the code URBANTASTEBUD when you join HERE.
4. Menlo Club – Gotta make sure your clothes are fresh
How much it costs: $60 a month.
What’s inside: Every month, you’ll get a curated package of 3 clothing items and accessories based on your overall style.
Buy Now: Get 50% off when you join HERE.
5. Birchbox – Gotta make sure your makeup and hair is flawless
How much it costs: $10 a month for women; $20 a month for men.
What’s inside: Get five awesome beauty product samples based on your overall beauty profile and preferences.
Buy Now: Join HERE.
6. Graze – Small, lunchbox sized healthy snacks
How much it costs: $12 a month.
What’s inside: Get delicious, healthy snacks (all of which don’t include high fructose corn syrup, trans fats, of GMO) delivered straight to your door. Best of all, you can try it for free!
Buy Now: Try it for free HERE.
7. Mountain Primal – Tasty meat sticks of your choice
How much it costs: Varies by product.
What you get: Although Mountain Primal prides itself in delivering humanely raised, grass-fed meat, they offer products called Fuel Sticks (just picture a more premium Slim Jim) that make great grab-and-go snacks before class.
Coupon / Buy Now: Join HERE
8. Wohven – Fresh, affordable, new tees every month.
How much it costs: $10 – $18 a month.
What you get: Get a premium graphic t-shirt, blank tee, or a long-sleeved tee featuring a new designed shipped straight to your door (or dorm) each month.
Coupon / Buy Now: Join HERE.
9. Freshly – Forget school lunches, bring deliciously healthy ones
How much it costs: $49.99 a week.
What’s inside: Each week, you’ll get chef-prepared, healthy meals made with the finest and freshest ingredients on earth. Plus, they’re all gluten-free!
Buy Now: Start packing awesome school lunches HERE.
10. Urthbox – Healthy snacks for vegans or gluten free peeps
How much it costs: Starting at $9 a box.
What’s inside: Get a cool box packed with delicious organic and healthy goodies.
Buy Now: Use the code Urbantastebud to get $10 off your box HERE.
11. Kidbox – For young students looking to look sharp
How much it costs: $98 a season.
What’s inside: Get a seasonal box filled with 6 to 7 clothing items and accessories from amazing brands handpicked each month. Best of all, clothing sizes range from 0/3M-14.
Buy Now: Join HERE.
12. Schoolyard Snacks – for students on the go
How much it costs: $26.99 a month for one flavor.
What’s inside: Every month, you’ll receive keto cereal that is high in protein, grain and gluten free, contain zero sugar, and only has one gram of carbs.
Here are the cereal flavors that you can choose from:
- cocoa
- cinnamon bun
- peanut butter
- berries
- cookies and cream
Buy Now: Join HERE.
13. Blue Bottle Coffee – For those early mornings
How much it costs: $11 – $13 a month.
What’s inside: Each month, you can get their famous espresso or coffee delivered. Plus, you can even try it for free!
Buy Now: Get your free sample HERE.
12. Le Tote – Good looking, beautiful clothes that you can rent
How much it costs: $59 a month.
What’s inside: Get a monthly box filled with the latest in fashion that you can rent and wear without breaking the bank. Then once you’re done wearing the clothes, just return them and pick out a new outfit.
Buy Now: Start renting HERE.
14. Oddsox – Socks that make a statement
How much it costs: $10 a month for one pair.
What’s inside: Get a box of fashion, dress, athletic, or basic socks featuring some of the craziest designs and styles thanks to epic collaborations with brands like Cartoon Network, WWE, Pepsi, Nickelodeon, KISS, and more. These also make pretty cool gifts for teachers too.
Buy Now: Join today HERE.
15. Studio Calico – For planning all those tests and assignments
How much it costs: $25.99 a month
What’s inside: Get a box of cool planning basics like stickers, stationary, paper, and other fun items.
Buy Now: Start planning today HERE.
16. Watch Gang – Gotta make sure your wrist isn’t naked
How much it costs: Starting at $25 a month.
What’s inside: Get a new watch from a different watchmaker each month. Best of all, every Friday, a random member has a chance to win a Rolex. Yup, a Rolex. Insane.
Buy Now: Start rocking watches HERE.
17. Loot Tees – Rock a new tee from your favorite geek fandom
How much it costs: $13.99 a month.
What’s inside: Every month, you’ll get a limited edition t-shirt for men or women featuring a new geeky/nerdy fandom like Star Wars, Bob’s Burgers, and more.
Buy Now: Get free shipping HERE.
18. BioClarity – Gotta make sure your skin is silky smooth
How much it costs: $29.95 a month.
What’s inside: Each month, you’ll get cruelty-free beauty products part of a three step process to help you maintain healthy, acne-free skin.
Buy Now: Get 50% off your first box HERE.
19. Enjoy Leggings – For those lazy days
How much it costs: $16.95 a month.
What’s inside: Every month, you’ll get a comfortable pair of fashionable leggings that are perfect for those lazy school days.
Buy Now: Get some HERE.
20. Dollar Tea Club – Alternative to your daily Starbucks
How much it costs: $1 a month.
What’s inside: Get 3 new loose-leaf tea blends along with tea filters that you can sample and enjoy every month. Best of all, each tea subscription can make up to 6 to 8 cups.
Buy Now: Join HERE.
21. Harry’s – Gotta look well groomed 24/7
How much it costs: $8 – $24 a month.
What’s inside: Get high-quality yet affordable razors and blades every month. Plus, you’ll even get complimenting products like shave gel, aftershave, lotions, and more. These are also great razors for ladies too!
Buy Now: Join for free HERE.
22. Candy Club – For a sugar rush to help you get through those boring classes
How much it costs: Starting at $29.99 a month.
What’s inside: Get an amazing selection of candy delivered straight to your door every month. From gummies and taffy to chocolate and hard candies, you’ll get a delicious assortment of goodies.
Buy Now: Get $15 off HERE.
23. Kidpik – Cute clothes for your little girl’s first day
How much it costs: Free.
What’s inside: Get a monthly box of head-to-toe outfits including shoes curated based on your girl’s style profile. Each box comes with seven clothing items priced at only $12 an item. Just pay for what you keep, and return the rest.
Buy Now: Use the code PIK18 to get $15 off HERE.
24. Bombfell – A great way for teachers to look sharp
How much it costs: $20 styling fee which is applied towards anything you keep.
What’s inside: Get stylist picked clothes sent straight to your door each month. Once you receive your box, just try it on, pay for what you love, and send back what you don’t. One of our favorite picks for teachers.
Buy Now: Get up to 20% off HERE.
…
Thanks for reading and hopefully you find the perfect subscription box for back to school.
Cheers.
In college? Check out our favorite monthly subscription boxes for college students!
…
This post contains affiliate links which means that I will make a small commission if you purchase a product after clicking on any of them, at no extra cost to you. Thank you for your support.
Leave a Comment